Три перших Таїнства: Хрещення, Миропомазання і Євхаристію називають таїнствами втаємничення.

Хрещення змиває первородний гріх та всі інші гріхи, якщо людина хреститься у старшому віці. Під час Миропомазання, яке відбувається безпосередньо по хрещенні, Бог, за молитвами священника, дарує хрещенику печать дару Святого Духа. Прийнявши ці Таїнства, людина має право приступити до Пресвятої Євхаристії, яка є правдивим Тілом і Кров’ю Спасителя.

ХРЕЩЕННЯ

ХРЕЩЕННЯ – це перше християнське таїнство, яке є передумовою прийняття усіх інших таїнств.

ХРЕЩЕННЯ – ПОЧАТОК ХРИСТИЯНСЬКОГО ЖИТТЯ, НОВЕ НАРОДЖЕННЯ З ВОДИ І ДУХА

Про зміст духовного значення хрещення в нашому житті – у катехизі Блаженнішого Святослава, Глави і Отця УГКЦ.

Про необхідність цього Таїнства, про обряд відречення, відпущення гріхів та про хрещальні заповіти розповідає о. Василь Рудейко, , д-р богослов’я, заступник голови Патріаршої літургійної комісії:

Фільм “Таїнство Хрещення”, який є одним з трьох фільмів з диску “Святі Таїнства християнського втаємничення”.
МИРОПОМАЗАННЯ

Святе таїнство МИРОПОМАЗАННЯ – нерозривно пов’язане з дією Святого Духа – власне і є уділенням дару благодаті Святого Духа. 

Фільм “Таїнство Миропомазання”

Перші Таїнства християнського втаємничення – Хрещення і Миропомазання, символізують народження і зростання людини у Христі. Третє Таїнство – Євхаристія, причастя Тіла і Крові Спасителя, є метою усіх Таїнств християнського втаємничення і супроводжує християнина впродовж усього життя. 

ПРЕСВЯТА ЄВХАРИСТІЯ

Третій крок у мандрівці дорогою Таїнств Христової Церкви – ПРЕСВЯТА ЄВХАРИСТІЯ.

ПРИЧАСТЯ ТІЛА І КРОВІ СПАСИТЕЛЯ Є ПРИЧАСТЯМ ВІЧНОГО ЖИТТЯ, НАД ЯКИМ СМЕРТЬ НЕ МАЄ ВЛАДИ.

Христос від віків хотів нас спасти, тому Його приношення – жертва – є вічною, наша ж – потребує постійного оновлення, тому Євхаристію треба приносити часто і часто брати в ній участь.

Наступні два таїнства – Покаяння (чи Сповіді) та Єлеопомазання – Церква називає таїнствами зцілення, через які ми отримуємо дар прощення, відпущення гріхів, милосердя і Божої любові. 

ПОКАЯННЯ - СПОВІДЬ

«Боже, милостивий будь мені, грішному» (Митарева молитва)

Таїнство Покаяння (сповідь) присутнє у Христовій Церкві з перших століть. Саме прощення є передумовою цілковитого одужання людини. І на цій дорозі зцілення Бог не залишає нас самих, а допомагає силою Святого Духа та опікою своєї Церкви.

Сповідь – це не квиток чи допуск до причастя. Це таїнство зцілення, через яке діє сам Господь.

Сором за вчинки, страх і відчай часто заважають нам приступити до таїнства Покаяння. Як подолати ці природні людські почуття?

Роль священника у таїнстві покаяння

Старі требники Київської Церкви подають спеціальні настанови, які священник промовляє до каянника перед сповіддю:

«Ось, дитино, прийшов ти покаятися і визнати перед Господом гріхи свої. Знай, що сам Христос, Спаситель наш, який знає всі приховані таємниці сердець людських, стоїть невидимо перед тобою, приймаючи сповідь твою. Тому нічого зі своїх прогрішень не приховуй від мене, через страх або сором, але все, що вчинив злого, визнай чинно і з сокрушенним та скорботним серцем так, як пам`ятаєш, просто, нічого не додаючи і не згадуючи чужі прогрішення… Уважно до цього прислухайся і пильнуй, щоб, прийшовши до лікарні, не відійшов незціленим».

Покаяння – це таїнство, на якому священник стоїть, як свідок між нами і Господом. У молитві розрішення, тобто молитві прощення гріхів, священник просить: «Господь і Бог наш Ісус Христос, благодаттю і щедротами свого чоловіколюб`я нехай простить тобі, чадо, всі прогрішення твої, і я, недостойний ієрей, властю Його, мені даною, прощаю і розрішаю тебе від усіх гріхів твоїх, в ім`я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.»

Тобто не священник, а сам Господь прощає нам гріхи у таїнстві Покаяння.

Сповідник молиться за розкаянного грішника. Священник є уособленням Христа, який прощає і приймає тих, які щиро каються у своїх гріхах.

Таємниця сповіді

Священник, який сповідає, має суворий обов`язок зберігати повну таємницю сповіді навіть після смерті каянника. Кодекс канонів Східних Церков приписує:

«Таємниця сповіді є непорушною, тому сповідник повинен пильно берегтися, щоб ні словом, ні знаком, ні жодним чином , чи з будь-якої причини не зрадив каянника».

З книжки: Таїнство покаяння (сповідь), Львів: Свічадо, 2015 – 48 с.

ЄЛЕОПОМАЗАННЯ

Єлеопомазання (або соборування) – це таїнство для підтримки людини в її тілесній хворобі та стражданнях, Таїнство благодаті Святого Духа, який дає хворому силу побороти недугу і гідно пройти терпіння.

У фільмі детально подано відповіді на основні питання про таїнство Єлеопомазання: походження та його ціль; що таке єлей, як його освячують та застосовують; хто уділяє таїнство, для кого воно призначене, навіщо уділяють таїнство; пояснено сакраментальний вимір таїнства, як людина повинна до нього готуватися та які наслідки уділення. Також у фільмі показано сам чин уділення таїнства Єлеопомазання.

Наступні таїнства ми називаємо таїнствами служіння. Їх у нашій Церкві два – це святе таїнство Подружжя і святе таїнство Священства.

Чому вони так називаються, який зміст цих Таїнств, хто є їхнім служителем, які плоди Дух Святий чинить у душах тих, хто святкує ці Таїнства, до них приступає, їх одержує?

ПОДРУЖЖЯ

Святе таїнство Подружжя – особливе таїнство. Християнське подружжя – це нерозривний, вірний і плідний союз чоловіка і жінки. Метою цього союзу, насамперед, є взаємна любов.

“Ми дуже мало говоримо про людей, які досягнули святості життя у подружжі. Маємо наголошувати на тому, що таїнство подружжя для двох осіб – це їх дорога до святості.” – Блаженніший Любомир.

Подружжя належить до головних церковних таїнств передовсім тому, що воно є іконою любові двох людей, яке переноситься на ікону любові Бога до своєї Церкви.

СВЯЩЕНСТВО

СВЯЩЕНСТВО – це таїнство служіння, продовження пастирської місії Христа у спільноті Церкви: збирати Божий народ, навчати, освячувати його і уділяти йому Святі Таїнства. 

Великим особливим привілеєм чи особливою гідністю тих, кого Христос покликає до богослужбового священства, є привілей служити. Це не привілей якоїсь особливої почесті чи окремих ексклюзивних прав – це привілей служити так, як служив Христос.

Таїнство священства є одним з найтаємніших у християнській традиції. Звідки воно взялося і які є підстави священства, про яке ми сьогодні говоримо?

_______________________________________________________

Центр душпастирства осіб з вадами слуху «Надія», який діє при Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ, підготував серію катихетичних відеороликів для людей з вадами слуху про місце та взаємозв’язок святих таїнств у житті християнина. Ознайомитися з ними можна за цим посиланням:

КАТИХЕТИЧНІ ВІДЕОРОЛИКИ З СУРДОПЕРЕКЛАДОМ ПРО СВЯТІ ТАЇНСТВА

Про перші кроки до ознайомлення з Особою Ісуса Христа (Митрополит та Архиєпископ Львівський Ігор)

Про таїнство Хрещення

Про таїнство Миропомазання

Про таїнство Покаяння
«У сповіді важливо визнати те, що ми могли зробити доброго, але не зробили»

Що таке сповідь?

Сповідь, як і кожне Святе Таїнство – це зустріч людини і Бога. Специфічно сказати можна так, що сповідь – це примирення з Богом. У сповіді також людина примиряється сама зі собою, тобто знаходить дорогу до свого серця.

Як добре підготуватися до тайни Сповіді?

Дуже важливо найперше помолитися до Святого Духа і взяти достатньо часу на тишу – просто побути в тиші для того, щоб проаналізувати своє життя.

Які умови Тайни Сповіді?

Маємо кілька умов Тайни Сповіді. Перша – іспит сумління, визнання гріхів, жаль за гріхи, постанова поправитись, що є дуже істотне і опісля, відмовити покуту, яку дав священник-сповідник.

Немає ніде прописано, що раз у році вистачає сповідатися і причащатися. Але подивімося, якщо ми б раз у році умивалися, раз в році їли, то що тоді було б з нами? Наша душа є спрагла, голодна, і дуже важливо, аби це робити частіше. Тобто, треба робити це так часто, як підказує сумління.

Що характерно для молоді у їхньому ставленні до Тайни Покаяння?

Для молоді і зокрема для дітей дуже важливо дуже важливо насамперед, не боятися сповіді і, по-друге, правильно формувати своє сумління, щоб воно було вражливе на те, що є погане і гріховне. Також у сповіді важливо визнати те, що ми могли зробити добре, але не зробили. У сповіді не йдеться лише про те, що ми погане зробили, але також про можливості чинити добро, які ми опустили.

Чи людина, яка не покаялася у земному житті, може розраховувати на милосердя Бога?

В Євангелії від Івана перший подарунок воскреслого Христа – є Сповідь, де Ісус говорить: «Прийміть Духа Святого, кому відпустите гріхи, відпустяться їм». Варто це зробити на землі. Проте ми ніколи не знаємо у якому стані відходить людина до вічності. Що у цей момент вона відчуває, можливо, в останню мить, вона жаліє за свої гріхи, і Бог бачить милосердними очима ситуацію.

Нехай Господь всіх благословить, всім товаришує, дарує ласку щирого покаяння, жалю і радості з життя.

Про таїнство Пресвятої Євхаристії

Про таїнство Подружжя

Про таїнство Священства

Про таїнство Єлеопомазання